botanicare
שמעון פינטו מציג באוניברסיטת בן גוריון עד אפריל PDF Print דואר אלקטרוני

תערוכתו של האמן שמעון פינטו "תפילת המדבר" תפתח ביום חמישי 6/2/2014 בגלריה במרכז המבקרים ע"ש ג'ורג' שרוט, המרכז האוניברסיטאי ע"ש סמואל ומילדה איירטון, קריית האוניברסיטה ע"ש משפחת מרקוס, באר-שבע, במסגרת פרויקט אמנות אזורי בשם "במדבר דברים".

 

התערוכה היא חלק מעשר תערוכות אמנות אשר יוצגו בו זמנית ברחבי דרום הארץ. זהו אירוע ראשון מסוגו בארץ אשר הכוכב הראשי בו הוא המדבר. התערוכות השונות מתמקדות במדבר וחוקרות אותו כמרחב גאוגרפי, פוליטי ונפשי בתרבות המערבית והישראלית. בתערוכות יוצגו כיווני חשיבה ותפיסות עולם שונות סביבה הנושא במגוון אמצעי אמנותיים.

"משנת 2000 ואילך שמעון פינטו שרוי במסע אישי מתמשך, מסע אמוני ואמנותי. על פי תפיסתו, האמן הוא מעין שליח-מבשר. בעבודותיו הוא משייט בין זיכרונות ילדותו בעיר ערד, הנושקת למדבר יהודה, לבין סיפורי צדיקים, נסים ונפלאות, מלאכים ללא צֵל, מכשפים-מרפאים וחזיונות אישיים. ציוריו של פינטו מחלחלים אל לב הצופה כתפילה חזותית עוצמתית, שאמצעיה הם משטחי צבע גדולי ממדים בצבעים רכים-פסטליים ודימויים מינימליסטיים אשר מתמצתים את הנוכחות הפיזית והמטפיזית של המדבר", כך אומר פרופ' חיים מאור, אוצר התערוכה, על עבודותיו של האמן שמעון פינטו

לדברי מאור, המדבר של פינטו הוא מקום חי, פורח ורוחש. החולות שלו נעים-ונדים בתנועה גלית והרמונית משל היו גלים בים. 'ים החולות' הוא המטאפורה למדבר-יהודה הנושק לעיר הולדתו. "הימים הקדמונים מופיעים בציוריו של פינטו בצבעים עזים וחיים, כחולים-ירקרקים, כמין חיזיון תעתועים. את החיזיון הזה משלימים מראות משונים: מפרשיות וסירות משחק הצפות על פני המים וצברים המשמשים כתרנים ועמודים; דמות האמן המקפץ/מרחף באוויר; מקלחות, מקוואות ואמבטיות; עורבים שנטו ללון בחגווי הסלע; סלעים שהופכים לנוצות; נוודים עוטי גלימות החורצים במקלותיהם נתיבים אל אין-סוף שמיימי; נשים קמוטות פנים שמבטן יוקד אלומות אור ו'גשם מתוק' הצונח או מרחף באוויר כסלילים של 'שערות סבתא', זכר לימי הילדות של פינטו", מוסיף מאור.

 

"חמוריו המצוירים של פינטו משלחים בנו את נעירותיהם ללא קול וללא מילים. החמור הוא בן דמותו ותחליפו של האמן שקופץ למים המצוירים, כמו סמוראי מיומן, חמוש בכיפה לבנה, בתפילה ובחרב-מכחול, מסתכן בריסוק איברים, בכדי לטבול ולטהר את צבעי-נפשו מכל משאות-העבר ולצאת מתוכם מחוזק. "

 

"בדומה למבשרים הקדמונים, שהלכו אל המדבר בכדי להתבודד ולהתבונן במציאות, להרהר אודותיה ולחלץ מתוך הדממה הסְטוֹאִית והשלווה את התובנה העמוקה כי "לא ברעש ה'" (מלכים א', י"ט, י"א), פינטו הולך עם ציוריו עד סוף המדבר. בדרכו העקבית והעיקשת 'החמור האפור' מטפס בשלבים של סולם הצמיחה והופך ל"צינור זך ונקי לקבלת השפע ממעיין עליון" מסכם מאור.

 

אוצר התערוכה: פרופ' חיים מאור אוצרת משנה: גל מהלר

 

טקס פתיחת התערוכה יתקיים ביום חמישי, ה- 6 בפברואר 2014 בשעה 18:00 במרכז המבקרים על-שם שרוט בבניין הסנאט באוניברסיטה, בנוכחות פרופ' רבקה כרמי, נשיאת האוניברסיטה.

 

 

 

שיחתם של פרופ' חביבה פדיה ופרופ' חיים מאור עם האמן שמעון פינטו אודות מקורות יצירותיו ומשמעויותיהם תתקיים בתאריך 24 במרץ בשעה 16:00 באולם רותם, בניין מנהל תלמידים ע"ש זלוטובסקי, קומה 2, במסגרת הסמינר המחלקתי של המחלקה לאמנויות. הכניסה חופשית!

 

 

 

התערוכה תהיה פתוחה לקהל הרחב עד ל-7 באפריל 2014.

 

 

 

 

 


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."