botanicare
המיתון יוצר הזדמנויות חדשות/עו"ד אייל גונן5.2.09 PDF Print דואר אלקטרוני

עונשיא חדש בבית הלבן, ומיד הוא מחליט על תוכנית להוצאת כ 800 ביליארד דולר. עיני כל העולם נשואות לממשלו החדש של ברק אובמה - האם יצליח לחלץ את כלכלת העולם מהמשבר הכלכלי והפיננסי המאיים לבלוע את כל שעמלנו עליו בעשור האחרון.  אני חושב שעכשיו, יותר מתמיד, זה הזמן לפעול: ליזום, ליצור, להגיש בקשות פטנט. משבר של אחד הוא ההזדמנות של האחר. עכשיו, יותר מתמיד, בדרום הארץ יש הזדמנויות עסקיות מצוינות.

רק לא להאמין לנאמר באמצעי התקשורת (ראוי לעניין זה לציין לטובה את נחמיה שטרסלר מעיתון "הארץ" שאינו נוהה אחר הזרם) המהללים את אובמה על התערבותו למניעת המיתון. לא לתת למחשבות להיסחף לאחר הרטוריקה של ארגוני העובדים וחברי כנסת פופוליסטים הדורשים את הגדלת הגרעון.

"גרעון" של ממשלה, הוא למעשה אשראי שהממשלה לוקחת מהכיס של האזרחים. כדי לצלוח את המשבר הכלכלי עלינו, קודם כל, לנהוג על פי מה שראוי ולא מה שרצוי לבוחרים. המעשה הראשון כדי להתגבר על משבר כלכלי הנוכחי (ובכלל) הוא קביעה כי אסור לממשלה להוציא יותר כסף ממה שהיא גובה! המשבר נוצר מלכתחילה בגלל הגירעון העצום בכלכלת ארה"ב, אשר הביא לכסף חופשי אשר חיפש אפיקי השקעה - ואחד מאותם אפיקי השקעה היה ניפוח לא ראלי של השוק הפיננסי.

אני סבור כי לו אפשר הממשל בארה"ב לכלכלה לגלוש למיתון עקב הפיגוע במגדלי התאומים, היה נמנע מהעולם עוצמת המשבר הנוכחי, אם בכלל. ממשלה שתוציא פחות כסף, תהיה ממשלה יעילה יותר. בעת האחרונה התרגלנו לפתור בעיות על ידי שפיכת כסף או דרישה להגדיל את התקציב במקום לפתור את הבעיה באמצעות שימוש בשכל ובהגיון. התוצאה היא חוסר יעילות משווע, בו למעשה אנחנו עושים יותר מאותו הדבר שעשינו מלכתחילה ושהכניס אותנו לבעיה במקום באמת לפתור את הבעיה.

המעשה השני הוא איסור על הממשלה לנסות ולייצר תעסוקה, אם בעבודות ציבוריות ואם בשמירה על מקומות עבודה כושלים כדי למנוע עלייה באחוזי האבטלה. הדרך היחידה בה ממשלה באמת יכולה לקדם ירידה באבטלה היא על ידי קידום הגאות הבאה. הגאות הבאה תגיע אם הממשלה תשכיל ליצור אווירה של יוזמה פרטית. תפקידה של הממשלה ביציאה ממיתון הוא עיקרי וחיוני - אך על דרך השלילה: ממשלה שרוצה להוציא את המשק ממיתון צריכה להוריד מיסים ולהוריד בירוקרטיה. אם הממשלה בכל זאת רוצה, גם אם לצורכי בחירות, לעשות מעשה - עליה להגדיל את ההשקעה בחינוך, בתשתית ובשירותי מידע ומחקר.

בכלכלה של יוזמה חופשית מיתון מחזורי הוא הכרחי ממש כמו גאות מחזורית. המיתון גורם לסילוק השחקנים אשר אינם יעילים, גם אם בעבר היו בשיא היעילות. אומנם יציאת השחקנים הלא יעילים גורמת לכך שהעובדים מפוטרים אך מנגד יש בניני משרדים ריקים וגם השחקנים אשר שורדים את המיתון, נאלצים להצטמצם הן בהוצאות והן בכוח האדם. הינה בענף בו אני עוסק, הגנה משפטית על קניין רוחני, החברות הגדולות אשר שפכו מיליונים על הגשות פטנטים והגנה על קניין רוחני, מצמצמות את היקף פעילותן, דבר המרחיב את אפשריות הפעולה גם ליזמים הבינוניים והקטנים בתחום הפטנטים.

בנוסף המיתון יגרום להורדת רמת המחירים, ויאלץ יצרנים להפעיל את מוחם ויוזמתם ולשפר את איכות המוצרים. כל אחד יכול לשפר איכות על ידי השקעה כספית נוספת, אשר מתבטאת בהעלאת מחירים. במיתון המוכשרים ביותר מוצאים דרכים חדשניות לשפר את איכות המוצר וזאת תוך כדי הורדת המחיר עבור המוצר. דוגמה אישית: משרדי מעניק שירות רחב יותר ומקצועי ברמה של המשרדים הגדולים בתחום הפטנטים וזאת במחירים נמוכים יותר, אשר נובעים מהעובדה כי משרדי אינו מפואר, יש לי עובדים שפוטרו מהמשרדים הגדולים במחיר מתאים לכל כיס ואני אישית מכין את הקפה אך מחינה מקצועית אין ירידה באיכות.

המיתון שאנו בפתחו ייצור את התנאים להיווצרות שפע בעתיד, המוכשרים ביותר ינצלו את ההזדמנויות שיוצר המיתון - יגישו בקשות פטנט במחירים מוזלים, ישכרו מקומות במחירים מוזלים וישכרו עובדים שיהיו מוכנים לעבוד תמורת שכר נמוך יותר. המיתון יוצר הזדמנויות ליוזמות חדשות אשר יוציאו אותנו מהמיתון לעבר תקופת שפע. עכשיו זה הזמן להיות מוביל: לא לבכות אלא ליזום.

תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."