botanicare
עוד נראה ימים יפים מאלה PDF Print דואר אלקטרוני

 

זהו זמן טוב לעשות סיכום של השנה שחלפה, וגם לבדוק כיצד יוצאים מהמשבר הפיננסי. לפניכם, סיכום קצר למי שפספס. השנה האחרונה תיזכר כאחת מהשנים הקשות שחוו שוקי ההון השונים בעולם כולו,

שנה שתיזכר בעיקר בזכות נפילות טראגיות של גופים פיננסים אדירים שפשוט נעלמו בין לילה מעבר לים  וכמובן שנה שתיזכר בזכות מאבק עיקש על עתידם של אזרחי מדינת ישראל מבחינת קופות הגמל בין משרדי הממשלה השונים .
למה בעצם כל המשבר הזה התרחש?! כיצד קרה שמתנופה אדירה שנמשכה 5 שנים בהם גם המשק הישראלי וגם שוקי העולם התרגלו למסכים ירוקים , רווחים נאים והצלחות רבות , הגיעה הכלכלה למצב כה קשה ומסובך . וכנראה שהתשובה נמצאת בעצם בגוף השאלה . מי שמכתיב את הקצב העולמי היא ארצות הברית , ובמהלך השנים האחרונות התנופה גרמה למנהיגיה הכלכלים ובראשם הנשיאות לדחוף את המשק קדימה על ידי שחרור הרסן והחלשת המערכת שאמורה לבקר ולפקח על השווקים. הבנקים חילקו כספים לחברות רבות ללא בדיקות ראיות, אושרו גיוסי הון (הלוואות מהציבור ) בכמות מאסיבית אך הפעולה שזיכתה את המשבר בשמו הייתה  הלוואות ללווים מסוכנים או בשמם היותר מוכר לווי "סאב פריים" . המונח "סאב פריים" מתייחס לאנשים פרטיים בעלי יכולת פיננסית נמוכה שלא מאפשרת להם להתנהל בצורה חופשית לדוגמה לרכוש בתים ומוצרי מותרות. לקוחות אלה נקראו "סאב פריים" מכיוון שנחשבו לווים בעלי סיכון נמוך מאוד להחזיר את ההלוואה שתינתן להם , ולכן עד תקופה זו הם לא אושרו כלל לקבלת הלוואות . אך התנופה גרמה למנהיגות האמריקאית להוציא לפועל את ה"חלום האמריקאי" בו כל אחד יכול לרכוש את בית חלומותיו כשבחניה חונה רכב שטח גדול ונוצץ . בנקים רבים חילקו הלוואות כמעט לכל דורש ללא בדיקות ראויות כמו שנהוג בבנקים הישראלים. מחירי הדירות טיפסו בקצב מסחרר ( הרבה אנשים מעוניינים לרכוש את הנכסים ולכן המחירים עולים) , קצב הגידול בצריכה האמריקאית היה מדהים , מפעלים רבים ייצרו יותר , יבוא חומרי הגלם עלה ובעצם הכל התנהל על פי התוכנית . אך במהרה רבים מהלווים גילו שאין להם יכולת לעמוד בתשלומים , הרי ההכנסה שלהם לא גדלה אך ההוצאות גדלו בצורה תלולה מאוד. אנשים רבים ניסו למכור את הבתים שרכשו גם במחירים נמוכים בהרבה ממה שקנו ורק בכדי להחזיר את ההלוואה המעיקה , במקרים אחרים הבנקים לקחו את הבתים של הלווים מכיוון שלא שילמו את ההלוואה וניסו למכור אותם בעצמם , כמובן במחירים נמוכים מאוד. כל זאת גרם לירידה חדה בשווי הדירות בארצות הברית , בנקים רבים הכריזו על חובות עצומים של הלווים וחברות רבות נקלעו לקשיים בעקבות המצב. משם ועד למשבר עולמי הדרך הייתה קצרה , גופים רבים נקלעו לקשיים כלכליים , חובות אדירים שלא שולמו , בנקים מובילים שהפסידו כספים רבים בעקבות ההלוואות הכושלות התקשו להתמודד עם המצב החדש והמשק כולו נכנס למערבולת. בכדי לממן את ההלוואות הללו הבנקים לקחו הלוואות באמצעות אגרות חוב , המשבר גרם לכך שהבנקים איבדו את היכולת לשלם את החובות והמשקיעים ( גופים רבים ברחבי העולם) הכריזו על הפסדים כבדים, וכך המשבר הפך למשבר עולמי. 
וכמו כל יהודי טוב , השאלה החשובה , כיצד זה משפיע עלינו? מבחינת שוק הדיור בארה"ב, גופים בארץ השקיעו במוצרים מורכבים התלויים במשכנתאות המדוברות (באמצעות אגרות החוב שהבנקים שיווקו)  והפסידו על כך כסף רב , כמו כן חברות רבות אשר פועלות בארצות הברית בתחום הנדל"ן נפגעו מהמשבר שפקד את הענף , טייקונים כמו יצחק תשובה ( בעלים של קבוצת דלק) ולב לבייב ( בעליה של חברת אפריקה ישראל) היו מהנפגעים הגדולים מהמשבר בתחום הנדל"ן .
הנושא שהיה הנושא החם במהלך חצי השנה האחרונה של 2008 היו קופות הגמל הפרטיות של אזרחי המדינה . קופות הגמל נפגעו בצורה קשה בגלל הירידות החדות בשוקי המניות ואגרות החוב הישראלים  וגופים אשר השקיעו מעבר לים ספגו ירידה חדה אף יותר בעקבות המשבר החמור שהתרחש מעבר לים . השוק הישראלי ספג מהלומה משמעותית אך בזכות יציבות המערכת הבנקאית ובזכות רגולצייה יחסית הדוקה ( שרבים התלוננו עליה ) המערכת הפיננסית נחשבת איתנה ולא נראה באופק זעזוע חד בתחום זה כך שניתן לפחות להיות רגועים בכל מה שקשור לחסכונות בבנקים.
הלחימה בדרום שמהווה סגירה שלילית לשנה , לא מהווה מכשול  לשוק , אך זוני רק ההתחלה , ככל שהלחימה תארך העומס על המשק יכבד והדבר יבוא לידי ביטוי גם בתקציב המדינה וגם במערכת הפיננסית בכלל.
ובהסתכלות קדימה , שנת 2009 תתאפיין בהמשך חוסר היציבות בשווקים ובשאלה כיצד החברות השונות יתמודדו עם המשבר והמיתון שכבר הגיע אלינו. מצד שני קיימות הזדמנויות רבות להתאוששות באמצעות ניהול  נכון וניהול סיכונים חכם, ייתכן ועד אמצע 2009 נוכל לחזות בהתאוששות של מספר ענפים .
נאחל לכולנו שנה פיננסית טובה יותר ורגועה .
שנה טובה .
באדיבות "קשת" – ניירות ערך בע"מ
טל': 08-6655400
www.ikeshet.co.il

 


תגובות
חיפוש
הכרת המערכת
יקי (84.108.230.xxx) 2009-05-13 17:32:14

המשבר הזה בא להראות לנו שהטבע שלנו הוא לקבל
בילבד ולא לחשוב מיחוצה לי.והיגענו להיתפתחות
האגו הגדול .והמשבר הכלכלי בא להראות לנו
שאנחנו בעולם ממש כמו כפר אחד שצריכים להבין
שהמילה גלובלי צריך להיות בין הקשר בין
האנשים בעולם ודאגה או ערבות כי היו אף אחד לא
יכול בלי השני. וגלובליזציה של אוניות
וסחורות כבר לא יעזרו.צריך לחשוב בלב ובתכלס
לכולם .ועד שהכלכלנים לא יבינו שהם צריכים
להפסיק ליגנוב אחד מהשני לא יקרה כלום ואנחנו
עוד ליפני המשבר האמיתי שבא אלינו ברגעים אלה
ממש .כרגע המשבר הוא בחוסר אמון מוחלת. 
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."