botanicare
קשוחה מבחוץ ורכה מבפנים - עו"ד סוזי שלו/2010 PDF Print דואר אלקטרוני

עו"ד הוותיקה והנודעת, סוזי שלו, שייצגה בזמנו כרישי פשע לא קטנים, מייצגת כיום בעיקר נאשמים בעלי עברות של צווארון לבן וללא עבר פלילי, כמו כן, היא עוסקת בתחום דיני אישות ומשפחה, וגם ממייצגת גברים בתחום ההטרדה המינית ועבירות המין "לצערי, לא מעט נשים מתנקמות בגברים והורסות את חייהם"* היא למשל, יצגה את ליאור קצב, אחיו של הנשיא לשעבר, שהואשם במעשים מגונים - והוא אף המליץ בפני אחיו שיצרף אותה לעורכי הדין שמיצגים אותו * חוץ מזה, היא אספנית של ציורי שמן, פריקית של ספורט ושחיה בבריכה הפרטית, אוהבת לבשל (וכמובן לאכול...)- וגם חסידה של תורת הפאנג שוואי, שעל פיה עוצבו משרדה החדש וחווילתה המפוארת בעומר

מתן שכטר

לסוזי שלו, ערכת הדין הוותיקה, יש בשנים האחרונות בטן מלאה על יחס התקשורת וחלק מתושבי הדרום, כלפי עורכי דין פליליסטים באזורנו. לדבריה:"בשנים האחרונות התקשורת הארצית בוחרת להתמקד בעיקר במקרים ובפרשות שמייצגים עורכי-דין פליליסטים מתל-אביב. אני מוחלת על כבודי ושואלת, האם אין תיקים משפטיים הראויים לסיקור של עורכי-דין פליליסטים מירושלים, חיפה ובאר-שבע?!".
התרעומת של שלו מקבלת משנה תוקף בעקבות תוכנית "הפליליסטים" ששודרה לא מכבר בערוץ 2. זו, חשפה את חייהם הסוערים ומלאי הסודות של עורכי הדין הפליליסטים בישראל, שמתנהלים מסתבר על חוט דק בין העולם הנורמטיבי לעולם הפשע. בתוכנית המדוברת רואיינו רק עורכי דין מתל-אביב. שלו: "איך זה, למשל, שההפקה לא פנתה גם אליי, כמי שנחשבת לעורכת-דין מהוותיקות והמוכרות בדרום שעוסקת בפלילים? הלא לאורך השנים ייצגתי את הבכירים של עולם הפשע בישראל. אין לי ספק שלו ההפקה היית ה בודקת כמה אחוזי הצלחה היו לי במהלך 35 שנות הקריירה שלי לעומת חלק מעורכי הדין שהופיעו בכתבה, ידי הייתה על העליונה, אבל מה לעשות שאני לא ממדינת תל-אביב וגם לא ממש ייחסתי חשיבות ליחסי ציבור, כפי שהם עושים."
אולי זה גם קשור לכך, שלא מעט עבריינים מהדרום מעדיפים לשכור את שירותיהם של 'פלילסטים' ממרכז הארץ.

"אני לא יודעת אם כך הוא המצב באמת, אך אם ישנו מצב כזה, אני מניחה שזה המשך ישיר של קו המחשבה שקיים אצל רבים מתושבי הדרום ולפיו, אנשי המקצוע במרכז הארץ, בכל תחום, טובים יותר מאלו שבדרומה. אני נזכרת שגם לי היה לקוח פוטנציאלי שהגיע לפגישת ייעוץ ראשונה, ולאחר ששמע את הסכום שהוא נדרש לשלם, שהיה, אגב, סביר לחלוטין, אמר: 'במחיר הזה, הייתי יכול לשכור את שירותיו של עו"ד מתל-אביב'. בסוף הפגישה, גם ביקשתי ממנו לעשות כך (צוחקת)".

היו עבריינים שסירבת לייצגם, כי חששת מהם?

"היו לקוחות שסירבתי לייצג, אך לא רק עבריינים, ולא בגלל שחששתי לחיי, אלא כי לא נוצרה הכימיה המתאימה או שנרתעתי מהמקרה עצמו.".

ובכל זאת, ייצגת גם רוצחים ואנסים.

"נכון, אך מבחינה עקרונית חשוב לי מאוד לראות את התמונה בכללותה. יש לי את הקריטריונים שלי לפיהם אני בוחרת אם לייצג את הלקוח או לא. היום אני מודה שאני יותר בררנית מבעבר בבחירת התיקים, ואני מעדיפה לייצג נאשמים שאין להם עבר פלילי, אני גם מייצגת גברים שהואשמו בהטרדות מיניות וכמו כן, לקוחות בתחום דיני אישות ומשפחה."

יש לזה קשר אולי, לכך שכבר קנית את עולמך בברנז'ה המשפטית ולנוחות הכלכלית שהגעת אליה?

"אם כל הכבוד למעמד הטוב שלי בעולם המשפט, אני לא נחה על זרי הדפנה ולא מתרפקת על הצלחות העבר. עובדה שאני עובדת בפול טיים ג'וב, מאוד קשה ועם כל הלב. בכלל, ברגע שאני מחליטה לקבל לידי תיק- מורכב או פשוט- אני מסתערת עליו כפי שאני יודעת, תוקפת את כל החזיתות ומפעילה את כל הידע שצברתי לאורך עשרות השנים, כדי לזכות את הנאשם. באשר לנוחות הכלכלית, בוא נאמר שאין לי תלונות (צוחקת), אך אני ממש לא יושבת על הר של כסף כפי שאולי חושבים".

את ידועה כמי שייצגה בהצלחה, לא מעט גברים שהואשמו בהטרדות מיניות.

"זה נכון, ואני מקווה שאינך מצפה שאתנצל?!. התיקים שייצגתי חשפו, לצערי, ניסיונות להעליל עלילות שווא על לקוחותיי. לצערי, ועם כול האמפטיה שאני רוחשת לנשים שבאמת הוטרדו מינית, יש לא מעט שלא דוברות אמת, ומעלילות עלילות שווא על גברים חפים מפשע. לעיתים זה נובע מתוך יצר נקמה על שלא קודמו בעבודה, או נקמה במעביד שתכנן לפטרן או בגבר שהן ניהלו עימו רומן שלא הסתיים כרצונן. למרבה הצער, אותן נשים שנמצא כי הן משקרות, לא נענשות, על מנת שזה לא ירתיע ויפחיד נשים אחרות שבאמת הוטרדו- מלהתלונן."

אחד התיקים שסוזי עבדה עליהם, היה של ליאור קצב, אח של נשיא המדינה לשעבר, שהואשם בדומה לאחיו במעשים מגונים. "ליוויתי אותו לאורך החקירה ובמפגשי שימוע בפרקליטות הדרום והתיקים לבסוף נסגרו בלא שיוגשו כתבי אישום. אגב, ליאור המליץ לאחיו הנשיא לשעבר, שאצטרף לצוות היועצים המשפטיים שלו, אך לבסוף זה לא יצא לפועל".

ספרי על תיק פיקנטי שטיפלת בו

"ייצגתי גבר בתביעת גירושין נגד אשתו. הוא גילה שהיא בוגדת בו, לאחר שחיזר אחריה וניהל איתה רומן וירטואלי באינטרנט. בזמנו זה פורסם בכול העיתונים, כמו כן, ליוויתי את שי דרומי שזוכה ממקרה הריגה של הבדואים שפרצו לחוותו, במהלך כול חקירתו במשטרה, והייתי הראשונה שאליה הוא התקשר לאחר שיצא זכאי. הוא הודה לי על העזרה וההדרכה שקיבל ממני."

"רציתי להיות כמו יונית לוי"

גם כשסוזי מגיעה בתום העבודה לחווילתה בעומר, היא לא מצליחה להשתחרר מהעבודה. לדבריה, היא מבלה שעות רבות בחדר העבודה שלה העמוס לעייפה בספרות מקצועית, אוטוביוגרפיות, ציורי שמן, וגובלנים, וממשיכה לייגע את מוחה בדרכים שבהן היא צריכה לנקוט על מנת לייצג את לקוחותיה על הצד הטוב ביותר. "אני לא כותבת סיכומים כלאחר יד, אלא משקיעה את כול הניסיון הרב שלי בכתיבה שמקיפה את הכול בלי לפסוח על דבר. אני גם זמינה לאורך כל שעות היממה".

וכיצד בעלך, דודי, מקבל את זה?

"לשמחתי הוא תומך, מתחשב ומבין אותי גם אם אני לפעמים נורא מוטרדת מהעבודה ולא כול כך שלווה כמו שמי."

אגב, איך הכרתם?

"בדיסקוטק בנתניה. הוא התחיל איתי, ושתדע לך שפעם הייתי ממש פצצה אמיתית".

שניים משלושת בנייך הם עורכי דין גם כן. עודדת אותם לכיוון?

"ממש לא, כי מהיכרותי עימם ואת יכולותיהם, אני יודעת שהם היו יכולים לעשות חייל, לא פחות, גם בתחום הטכנולוגי."

בחמש השנים האחרונות בני הזוג שלו עברו ארבע פעמים דירה במיתר ובעומר.
זה לא מעייף קצת?

"לא קצת, אפילו הרבה. אני ממליצה לך לא לשאול את בעלי מה דעתו על כך. עברנו הרבה דירות, כי אני מאמינה שבן אדם צריך להרגיש שטוב ונוח לו בביתו, ולנו לא היה טוב, מכול מיני סיבות, בדירות האחרות.
בימים אלה אני עוברת למשרד חדש ברסקו, ובזמנו, קיבלתי המלצה לעצבו על פי תורת הפאנג שוואי הסינית, העוסקת בסידור הבית והמשרד ביחס לזרימה האנרגטית, כשהמטרה היא לשפר את השפע ואת איכות החיים בתוכם. ואכן, לאחר שזהר אהליאב, מטובי יועצי הפאנג שוואי בארץ, תכנן את משרדי, החלטתי שגם את הבית הנוכחי הוא יתכנן, על מנת שנרגיש בו הכי כיף שאפשר. זהר בחר עבורנו את המגרש, ותכנן איפה יהיה כול פרט בבית ומחוצה לו, לרבות מיקום הבריכה וסוגי הפרחים והצמחים בגינה. עכשיו אני רוצה להאמין שהגעתי למנוחה ולנחלה. מאוד כיף לנו בבית, ואני מרגישה שיש בו זרימה, הרמוניה ואנרגיות חיוביות."

מיסטיקה ורבנים גם מדברים אלייך?

"אני בהחלט מתחברת למיסטיקה, אם כי לא לרבנים. פעם הבאתי אליי למשרד רב מאוד מפורסם מנתיבות, והתאכזבתי. ללא קשר לרבנים, אני אישה מאמינה, ואני גם מדליקה נרות שבת, ובחגים פוקדת את בית הכנסת."
איזו פינה את הכי אוהבת בבית?

"מלבד חדר העבודה וחדר השינה אני אוהבת את המטבח. תתפלא אך בסופי שבוע אני מרבה לבשל מטעמים משובחים למשפחה ולאורחים."

איך את מפנקת את עצמך?

"בשנים עברו נסעתי הרבה לחו"ל. היום אני מעדיפה לבלות את סופי השבוע עם בני שחוזר מהצבא. אני אספנית של יצירות אומנות כמו ציורים, פסלים ועבודות קרמיקה. זה יישמע אולי תמוה, אך אני מוצאת בספורט גם סוג של פינוק. אני מתאמנת עם מאמנת כושר שלוש פעמים בשבוע, אני שוחה בבריכה הפרטית שלי ואני אוהבת גם לצעוד בערב. זה מנקה את הראש, ממש תרפיה".

אם לא היית עו"ד במה היית עוסקת?

"מגיל צעיר היה לי חלום להיות קריינית בחדשות. סטייל יונית לוי".

היית רוצה להיות שופטת?

"נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק פנה אליי בזמנו פעמיים וביקש שאגיש מועמדות להיות שופטת. לאחר שיקול מעמיק החלטתי שזה לא מתאים לי. בתור שופט אתה יושב בארמון של זכוכית, ואתה חייב לוותר על אורח החיים האינדיבידואלי שלך, הבא לידי ביטוי, בין היתר, אפילו במחשבה למי אני אומר שלום במכולת.".

תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."