botanicare
איך מטפלים בדכאון חורף? ד"ר משה סטולר PDF Print דואר אלקטרוני

מדוע חלה עלייה במקרי הדיכאון בחורף וכיצד מטפלים בתופעה? ד"ר משה סטולר, פסיכיאטר בכיר, מסביר על הסיבות לתופעה ודרכי ההתמודדות עמה
דיכאון חורף הינו חלק ממה שנהוג לכנות בעגה הרפואית "דיכאון עונתי" - כלומר דיכאון שמופיע אצל אנשים מסוימים, וחוזר על עצמו בעונה מסוימת, ובמקרה שלנו בחורף. עם זאת, גם מי שלא פיתח דיכאון קליני ממשי בחורף מכיר בעצמו, או ממכרים, את תחושת הירידה במצב הרוח שמגיעה פעמים רבות עם בוא החורף. לעתים הדיכאון אכן עשוי להסתכם בעצבות קלה, אבל במקרים אחרים הדיכאון עלול להגיע לכדי מצב קליני שדורש טיפול בתרופות כמו פרוזאק או בתרופות מהדור החדש, כמו ויפאקס, שמתאפיינות במיעוט תופעות לוואי. לכן חשוב להיות ערניים ולדעת מתי דיכאון עונתי מחמיר לכדי מצב קליני שדורש טיפול מיידי.


דיכאון חורף עשוי לנבוע גם מסיבות סביבתיות ותרבותיות (החורף נתפס כעונה פחות נעימה לעומת האביב, למשל, שמסמל פריחה פיזית ונפשית לרובנו) וגם ממצב פיזי - ידוע, למשל, שחשיפה נמוכה לשמש עשויה להביא להתפתחות דיכאון. לראייה, דיכאון נפוץ יותר במדינה שנהנות מפחות שעות אור ביממה, כמו סקנדינביה, שם מדווחים כ-12% מהאוכלוסייה על דיכאון.
בארץ, לעומת זאת, המספרים נמוכים הרבה יותר. רק כ-2% מהאוכלוסייה מתלוננים על דיכאון ברמה קלינית. עם זאת, דיכאון שמתאפיין במצב רוח ירוד ותחושה לא נעימה אך עדיין לא מוגדר כקליני, שכיח במחוזותינו הרבה יותר.


כיצד תזהו דיכאון אצלכם או בקרב הסובבים אתכם?

דיכאון חורף עשוי במקרים מסוימים להסתכם בירידה במצב הרוח, ובמקרים אחרים להתפתח במהירות לכדי דיכאון קליני שדורש טיפול תרופתי ושיחתי. בדרך כלל, דיכאון מתאפיין בתחושות הבאות: עצבות, רגזנות, חוסר יכולת ליהנות מדברים שגרמו בעבר להנאה, הפרעות בשינה ובתאבון, רגשות אשם, מחשבות מוות, ועוד.

 

 

בדיכאון חורף, בולטת יותר הסתגרות, איטיות פסיכו מוטורית, רצון לשינה מרובה, והפחתת פעילות ברוב התחומים. במקרים רבים קיימת ירידה בתפקוד החברתי, משפחתי, ותעסוקתי. בחלק
מהמקרים מצליח אותו אדם לאגור את שארית כוחותיו הנפשיים, וממשיך לתפקד מבחינה חיצונית, למרות שהוא סובל מתחושת דיכאון סובייקטיבית קשה.


כיצד נטפל בדיכאון?
כאשר הדיכאון מגיע לעוצמה קלינית, הטיפול הראשוני המומלץ הוא טיפול תרופתי בתרופות נוגדות חרדה ודיכאון. תרופות מודרניות למטרה זו קיימות כבר משנות ה-50 של המאה ה-20 . עם זאת, בשנות ה-80 של המאה ה- 20 חלה מהפיכה בנושא זה עם כניסתה של תרופת הפרוזאק. תרופה זו הפכה מוכרת ושמישה ע"י מיליוני מטופלים בעולם, תוך תופעות לוואי מינימאליות.
תרופת הפרוזאק פועלת, ככל הנראה, ע"י העלאת רמת הסרוטונין במוח.
צעד משמעותי נוסף בטיפול התרופתי נרשם בשנות ה-90 של המאה ה-20 כאשר הוכנסה לשימוש קבוצת תרופות נוספת כנגד דיכאון וחרדה, אשר מעלה במוח את רמתם של שני חומרים, שהם הסרוטונין והנוראדרנלין, ומכאן יעילותה הרבה. דוגמא בולטת לתרופה מסוג זה, אשר כלולה בסל התרופות, ונמצאת בשימוש נרחב בארץ ובעולם ע"י מיליוני אנשים היא הויאפקס, אשר קיימת גם בצורת XR , כלומר משתחררת בגוף בצורה הדרגתית במשך מספר שעות.
תופעות הלוואי הן מינימאליות, אין תופעת התמכרות, ובמידת הצורך ניתן להשתמש בתרופה אף במשך שנים. עקב פרופיל הבטיחות הגבוה של התרופה ניתן לקבל אותה במקרים רבים ע"י רופא המשפחה, ואין צורך להגיע לפסיכיאטר.
אצל חלק מהמטופלים נדרש גם טיפול בשיחות, שהוא בד"כ יקר וממושך יותר במשאבים, לרבות המתנה בתור לטיפול. עם זאת, גם אז מומלץ להתחיל בטיפול התרופתי. יתרה מכך, טיפול יעיל בתרופות עשוי לסייע למטופל להפיק תועלת רבה יותר גם מהטיפול בשיחות.
לסיכום: חשוב להיות מודעים להשפעותיו של החורף על מצב הרוח, להמשיך ולנהוג כרגיל כמו בקיץ ולנסות לבלות בשמש. עם זאת, היו מודעים לכך שבהחלט חלה עלייה במספר מקרי הדיכאון בחורף, ובמידה ולקיתם בדיכאון, ניתן לטפל בו ביעילות באמצעות תרופות וטיפול שיחתי.
הכותב הוא ד"ר סטולר משה, פסיכיאטר בכיר.תגובות
חיפוש
תגובה
ירון (84.228.242.xxx) 2009-11-24 16:41:50

מאמר מעניין.
ניתן לקבל מענה לשאלות ולהתייעץ
בנושא בפורומים של מומחים בפסיכולוגיה באתר
בטיפולנט.
www.betipulnet.co.il/מומחי ם/
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."