botanicare
יותר בני ארבעים פלוס יזדקקו לטיפול תרופתי להפחתת כולסטרול/אוקטובר 2009 PDF Print דואר אלקטרוני

החברה הישראלית המאגדת את הרופאים המומחים לחקר, מניעה וטיפול בטרשת עורקים, פרסמה המלצות חדשות למניעת התקפי לב בישראל. ההמלצות, המתעדכנות אחת לכמה שנים, יהפכו בקרוב למסמך רשמי של ההסתדרות הרפואית.

 

מאת דן אבן(הארץ)

לפי ההמלצות, כל ישראלי הסובל כבר ממחלת לב או סוכרת או נמצא בסיכון לפתח התקף לב בגלל ריבוי גורמי סיכון, יתבקש להקפיד על ערכי כולסטרול רע (LDL) ברמה נמוכה מ-80 יחידות מ"ג לדציליטר בבדיקות דם, לעומת ערך נמוך מ-100 יחידות שהיה נהוג עד כה. בריבוי גורמי סיכון הכוונה לישראלים הסובלים מיתר לחץ דם, עישון וגורמים נוספים על פי אחד המדדים הרפואיים המקובלים לחישוב הסיכון למחלות לב. לפי ההנחיות, למשתייכים לקבוצה זו מומלץ להתחיל טיפול בסטטינים, תרופות המגדילות את רמת הקולטנים לכולסטרול בכבד, ובמידה שעדיין לא הגיעו ליעד, מומלץ לשלב טיפולים תרופתיים נוספים כמו התרופה איזיטרול שמקטינה את ספיגת הכולסטרול במעי.

 

"מי שעבר כבר התקף לב נמצא בסיכון גבוה פי חמש לעבור התקף לב נוסף. ככל שהכולסטרול הרע נמוך יותר, כך מצבו של המטופל טוב יותר בהורדת הסיכון להתקף לב נוסף. מי שמשתחרר מבית חולים לאחר התקף לב צריך להיות כבר מצויד עם מרשם לסטטין", אומרת מזכירת החברה לחקר מניעה וטיפול בטרשת עורקים, פרופ' הילה קנובלר.

 

ישראלים עם דרגת סיכון נמוכה למחלות לב ידרשו לטיפול תרופתי בסטטינים להשגת ערכי יעד של כולסטרול רע מתחת לרמה של 100 יחידות, כשהכוונה לסובלים מהתסמונת המטבולית או מהיסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי-דם בגיל צעיר.

לבריאים ולמעשנים שאינם סובלים מסיבוכים רפואיים מומלץ להוריד את רמת הכולסטרול לרמה נמוכה מ-130 יחידות. "תחילה מומלץ להוריד את ערכי הכולסטרול בתזונה נכונה ופעילות גופנית, ואם זה לא עוזר מומלץ לעבור לטיפול תרופתי", אומרת קנובלר.


"שינוי ערכי הכולסטרול המומלץ לחולים בסיכון היא בשורה משמעותית", אומרת יו"ר החברה לחקר ומניעה וטיפול בטרשת עורקים, פרופ' טובה חצ'ק-שאול. "אם חולים אלו ישמרו על ערכי המטרה החדשים, נוכל למנוע הרבה מאד מקרים של התקפי לב ומקרי שבץ. אנו מעבירים מכאן מסר לחולים, אך גם לקופות החולים, לאפשר לאנשים בסיכון לקבל את הטיפול התרופתי הנכון על מנת שיצליחו להגיע לערכי המטרה".

עלייה דרמטית במספר המטופלים

להערכת האיגוד, ההנחיות החדשות יובילו לעלייה דרמטית במספר המטופלים בסטטינים בישראל עד לרמה של כמחצית מהישראלים מעל גיל ארבעים. לדבריה של קנובלר, "עמידה מלאה ביעדי ההנחיות צפויה להפחית את הסיכון ללקות במחלת לב או כלי דם בעשרות אחוזים ולהציל את חייהם של אלפי בני אדם בשנה".
ההנחיות הישראליות החדשות מאמצות הנחיות שפורסמו באירופה על ידי החברה האירופית לקרדיולוגיה (ESC) בשנת 2007. במקביל גם בארה"ב מנוסחות בימים אלה הנחיות חדשות למניעת התקפי לב הצפויות להתפרסם בשנת 2010.

ההנחיות הישראליות החדשות יהפכו בקרוב למסמך רשמי של ההסתדרות הרפואית, ובמקביל יפתח משא ומתן בין האיגודים הרפואיים להנהלות קופות החולים כדי לאמץ אותן ולהפוך אותן לטיפול שגרתי. ההמלצות מעדכנות את הנהלים הקודמים שהתפרסמו בישראל בשנת 2005. כיום, מעמדן המשפטי של ההנחיות אינו מחייב, אולם בעבר כבר פסקו בתי המשפט כנגד רופאים שטיפלו בשונה מאשר בנהלים רשמיים של ההסתדרות הרפואית. בהמלצות תומכים מספר רב של איגודים, לרבות האיגוד הקרדיולוגי, האיגוד הנוירולוגי, האגודה הישראלית לסוכרת, החברה הישראלית ליתר לחץ-דם, העמותה למניעה וגמילה מעישון, איגוד הפנימאים והחברה הישראלית לתזונה קלינית. "למרות ההמלצות, יש לזכור כי נותר מקום גם לשיקול דעת של הרופא המטפל על פי מצבו של המטופל", מבהירה קנובלר.

הדיאטה המומלצת משתנה

בהנחיות החדשות משתנה הדיאטה המומלצת למבקשים להפחית את ערכי הכולסטרול מהדיאטה דלת השומן הקלאסית שהומלצה עד כה באופן רשמי לישראלים עם עודף משקל. כעת הוחלט לשים דגש דווקא על הדיאטה הים תיכונית, המכילה אחוז גבוה של שומנים שמקורם בדגים, עוף, שמן זית ואגוזים וצריכה גבוהה של ירקות, לצד הגבלת צריכת בשר אדום. "מחקרים שפורסמו לאחרונה העידו ששמירה על דיאטה מסוג זה לאורך זמן הפחיתה תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם", מסבירה קנובלר.

 

לפי ההמלצות, יש להגביל את השומן הרווי, ולצרוך עד שתי ארוחות בשר בקר רזה בשבוע בלבד, לאכול שתי מנות דג בשבוע, להגביל שומנים מסוג טראנס המצויים במוצרי מאפה תעשייתיים כמו בורקס, ולהגביל את צריכת הכולסטרול. לבריאים מומלץ לצרוך עד חמש ביצים בשבוע.

בנוסף מדגישות ההנחיות את חשיבות הפעילות הגופנית וקוראות לביצוע פעילות בעוצמה בינונית לכלל הישראלים - בריאים וחולים - כחצי שעה ביום לפחות חמישה ימים בשבוע, למשל בהליכה מהירה, רכיבה על אופניים או ריקוד. "מי שמוצא שחמישה ימים בשבוע הם יותר מדי עבורו, יכול לבצע פעילות בעוצמה גבוהה, למשל ריצה או משחקי כדור הגורמים לעליה משמעותית בדופק", אומרת קנובלר.

ספורט וגמילה מסיגריות

למי שחושש שמצב בריאותו לא מאפשר לו לעסוק בספורט מומלץ לבצע בדיקת מאמץ בקופת חולים. בדיקות אלה מומלצות בעיקר לגברים מעל גיל 45 או נשים מעל גיל 55 הסובלים לפחות משני גורמי סיכון, למשל עישון, יתר לחץ דם, סוכרת, או מחלת לב בעבר. בנוסף, קוראות ההמלצות למעשנים להיגמל מהסיגריות, ומדווח כי שימוש בתרופות מגדיל פי 2 את סיכויי הגמילה.

לסובלים מיתר לחץ דם ממליצות ההנחיות לשלב לפחות שתי תרופות לצורך איזון יעיל יותר של לחץ הדם. "שילוב של תרופות הוכח כיעיל יותר בהורדת לחץ דם ובהפחתת הסיכון למחלות לב מאשר תרופה אחת", אומרת פרופ' קנובלר.


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."