botanicare
עושים סדר בתחום טיפולי הסרוגייט/ דן אבן (הארץ)/ אוקטובר 2009 PDF Print דואר אלקטרוני

ועדה שמונתה במשרד הבריאות המליצה להנהלת המשרד על הסדרת תחום העיסוק בטיפול מיני - סקסולוגיה - שנחשב לתחום פרוץ שבו עוסקים מטפלים ללא הסמכה מוכרת, בין היתר בשיטת הסרוגייט, טיפול הכולל קיום מגע מיני עם מטופלים - ואשר יש הרואים בטיפול זה קוים המקבילים לזנות.

לפי המלצות הוועדה, המתפרסמות בביטאון ההסתדרות הרפואית "הרפואה" ומנוסחות בימים אלה לקראת הגשתן למנכ"ל משרד הבריאות, עיסוק בטיפול מיני יתאפשר רק לרופאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, ורק לאחר תוכנית הכשרה הכוללת התמחות ומבחן רישוי בפיקוח משרד הבריאות.

תחום פרוץ

הטיפול בסרוגייט מיני מהווה הדרכה מעשית לאנשים הסובלים מקשיים בתפקוד המיני, ומבוצע בארץ לרוב על ידי מטפלות המדריכות גברים בדרכים לקיום מגע מיני. בעבר נמתחה בישראל ביקורת על התחום הפרוץ, וישנם הרואים בטיפול זה קווים המקבילים לזנות.

הסדרת העיסוק בטיפול מיני נדרשה בעקבות תלונות הציבור למשרד הבריאות על סקסולוגים ללא הכשרה, לרבות מטפלים ללא הכשרה המבצעים טיפול בסרוגייט - הכולל מגע מיני עם מטופלים בתשלום. יצוין כי ברוב המדינות בעולם הטיפול בסרוגייט אינו מפוקח, וכיום פועלת ההתאחדות הבינלאומית לטיפול מקצועי בסרוגייט (IPSA) להסדרת התחום.

במחלקה המשפטית במשרד הבריאות הומלץ לאחרונה לנסח תחילה הנחיות מקצועיות למטפלים מיניים על בסיס המלצות הוועדה, ובהמשך לפעול לקידום חקיקה בתחום, הנדרשת כדי לקיים חובת רישוי למקצוע וכדי לתקצב תקנים לפקחים לצורך אכיפת הנהלים.

רישיון סרוגייט

הוועדה בראשות ד"ר יורם לוטן מהאגף לרישוי מוסדות ומקצועות רפואיים במשרד הבריאות פעלה במסגרת המועצה הלאומית לבריאות הנפש, וקבעה את אופי הטיפול שיתאפשר על ידי סקסולוגים מוסמכים, הכולל "טיפול בהפרעות בתפקוד מיני ממקור גופני או נפשי, לרבות הפרעות בחשק המיני, עוררות מינית, זקפה, אורגזמה והפרעות כאב או לחץ בקשר לקיום יחסי מין".

לפי הוועדה, העיסוק יתאפשר במסגרות ציבוריות וכן ברפואה פרטית למטפלים שיקבלו רישיון לעיסוק כמטפלים מיניים: עובדים סוציאליים עם תואר שני וניסיון בתחום בריאות הנפש או המשפחה, פסיכולוגים קליניים, רפואיים או שיקומיים ורופאים מומחים בפסיכיאטריה, אורולוגיה, גינקולוגיה, רפואת משפחה או ילדים ואנדוקרינולוגיה. בנוסף לתחומי רקע אלה, המבקשים לעסוק בטיפול מיני יידרשו לעבור הכשרה ייעודית הכוללת שיטות אבחון וטיפול וכללי אתיקה המקובלים בתחום וכן התמחות במשך שנתיים שתכלול 10 טיפולים בהפרעות בחשק מיני, 20 טיפולים של הפרעות בזקפה ובאורגזמה בגברים ונשים ו-20 טיפולים בכאב שמקורו ביחסי מין אצל נשים, בכפוף להדרכה צמודה, ולבסוף יידרשו לעבור בחינת רישוי.

לפי הערכות משרד הבריאות, בישראל כמאה סקסולוגים בעלי הכשרת רקע במקצועות שיותרו לעיסוק בתחום על פי ההמלצות, המאוגדים ברובם באגודה הישראלית לטיפול מיני, וכן למעלה ממאה מטפלים ומטפלות ללא הכשרה העוסקים בסקסולוגיה ובטיפולי סרוגייט.

"עד כה לא נקבעו בארץ כללים מחייבים לעיסוק בטיפול מיני, לרבות הטיפול בסרוגייט הנעשה בחלק קטן מהטיפולים הסקסולוגיים", מסביר ד"ר לוטן ממשרד הבריאות. "מדובר בחלק ממהלך נרחב של משרד הבריאות להסדרת עיסוק במקצועות בריאות שונים, למשל בפסיכותרפיה. יש בארץ אנשים ללא רקע מקצועי שהפכו למטפלים מיניים, חלקם אף למטפלים בסרוגייט. הטיפול בסקסולוגיה הוא מקצוע, וכל עוד הכללים לעיסוק בתחום אינם מוגדרים, לא ניתן לבוא בטענות למטפלים הללו. המשרד פועל להסדרת תחום הסקסולוגיה בכללותו כדי שלא ייעשה במחשכים".

ד"ר ליאון הלר, מומחה לטיפול מיני בשירותי בריאות כללית ומנהל היחידה לאבחון ושיקום הפרעות מין בשלפוחית בבית לוינשטיין, מסביר כי "הטיפול המיני באמצעות סרוגייט לא מתאים לכל מטופל עם הפרעות בתפקוד המיני, אלא בעיקר לגברים עם ביטחון עצמי גדול יותר. לרוב המטופלים מופנים לסרוגייט על ידי סקסולוג, ותחילה מתקיימות פגישות היכרות, אפילו מחוץ למרפאה בבית קפה, ואם נוצרת כימיה הסרוגייט מגיע למגע מיני עם המטופל כדי ללמד אותו כיצד מבוצע התהליך המיני". לדבריו, "לא מדובר בזנות, אלא בתחום שעוזר לאנשים הסובלים מבעיות. בעולם מקובלים גם כללי אתיקה, למשל שלא תהיה התאהבות עם המטופלים ושהטיפול יוגבל מראש במספר הפגישות".

לפני כחודש פורסם ראיון עם מרי סימון (Mare Simone), מטפלת מינית וסרוגייט בת 54 העוסקת בתחום בסן דייגו בארה"ב, בו סיפרה כי קיימה יחסי מין עם למעלה מאלף מטופלים לאורך 23 השנים האחרונות.


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."