botanicare
לעבור את החגים בשלום/ ספטמבר 2009 PDF Print דואר אלקטרוני

 מגן דוד אדום אסף עבורכם מספר טיפים ועצות יומיומיות שיעזרו לכולנו לעבור את החודש הקרוב בהנאה:

היזהרו מחומרי ניקוי, עצמות דגים ופציעה מהסכך:
בתקופת החגים, כתוצאה מהניקיונות המוגברים בבתים, מגיעים לחדר המיון נפגעי תאונות עבודה בבית, כמו הרעלות משאיפת חומרי ניקוי חריפים או כוויות העשויות להיגרם כתוצאה משימוש בחומרי ניקוי המכילים חומצות חזקות כמו מי אש, סודה קאוסטית ואקונומיקה. במקום הכוויה תופיע דלקת חריפה בעור, שלפוחיות תחושת צריבה וכאבים. במקרה זה יש לשטוף את המקום בהרבה מים ולהזעיק את מד"א לטיפול רפואי דחוף. פעמים רבות נגרם זיהום מעצמות הדגים בזמן הכנת הגיפלטע - פיש המוכר לנו. זיהום מעצמות הדג לרוב מחייב אשפוז ומתן אנטיביוטיקה. זיהום נוסף שאופייני ל"נפגעי חג הסוכות", נגרם מדקירת ענפי הדקלים במהלך הכנת הסכך לסוכה. קוצי הדקל עלולים לגרום לגוף לפתח תגובה זיהומית.

צום יום כיפור
מנהל מח' ההדרכה במד"א נתן קודינסקי מתייחס להשלכות הצום ביום כיפור ומתריע -חל איסור לצום לכל הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד ועליהם להמשיך ליטול תרופות כבשגרה. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד. מחלות רבות עלולות להחמיר עקב הפסקת נטילת תרופות. צום מלא אינו מומלץ גם לנשים הנמצאות בשליש האחרון להריון. אחת הבעיות הקשות שבעטיה מגיעים רבים לחדר מיון היא אבנים בכליות שכן הימנעות משתייה עלולה לגרום להתקף של כאב כליות קשה. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות הגוף האחרות. לכל האחרים שצמים מוטב להישאר במקומות מוצלים וממוזגים. צפיפות בבית הכנסת או שרב עשויים לגרום לסחרחורת, התייבשות ועילפון.

כוויות שמש ושאר צרות מן הטבע...
למרות שכבר נאמר לכם אינספור פעמים להימנע מחשיפה יתרה לשמש, נחזור ונרענן שוב את הכללים למען אלו המתכננים לטייל או לרחוץ בים ובבריכה.

סימני כוויה בדרגה ראשונה: עוד אדום, חם וכואב. בכוויה מדרגה שנייה תופענה גם שלפוחיות. אחד הסיבוכים שעלול להתפתח במקרה של כווית שמש מפושטת וחוסר שתייה מספיק, הוא התפתחות של מכת חום, במצב זה הגוף מאבד נוזלים ונדרשת התערבות רפואית מהירה. מומלץ להשתמש בקרם הגנה גבוה. כמו כן, יש להקפיד על לבוש נכון: כובע, משקפי שמש ובגדים דקים, אווריריים וארוכים.

גם בשעת נופש בחיק הטבע יש לנקוט באמצעי זהירות מעקיצות חרקים וממגע עם צמחים

כאשר קוטפים תאנים, המיץ הנוזל שניגר מהפרי מכיל חומר הגורם להיווצרות דלקת חזקה בעור שנחשף לשמש.
או "טוואי התהלוכה" היא תולעת החיה על עצי אורן. מגע התולעת בעור גורם ל"סירפדת האורנים"- פריחה אלרגית המתבטאת בהופעת בצקות בליווי גירוי חזק.

מח' ההדרכה במד"א ממליצה להשתמש בחומרים דוחי חרקים, לנעול נעליים ולא סנדלים ולהשתמש בקרם שמרגיע את העור מעקיצות על בסיס אלו-ורה.

עקיצות משרצים, זוחלים ומעופפים למיניהם
ואם בעקיצות וטיולים עסקינן, מנהל מח' ההדרכה במד"א, נתן קודינסקי ממליץ כיצד לנהוג כשנתקלים בחרק שחור ודוחה או בעקיצה לא סימפטית.

 

להלן המלצות מחלקת ההדרכה של מד"א לטיפול בהכשות:
דאג למנוחה מוחלטת של הנפגע והרגע אותו; הסר בגדים ותכשיטים מהאיבר המוכש; נקה וחטא את מקום ההכשה; קבע את האיבר המוכש כדי להפחית למינימום כל תזוזה; הזעק את מד"א בדחיפות בטלפון החירום 101.

איסורים:
אסור לחתוך את מקום ההכשה! (הארס יחדור בקלות למחזור הדם); אסור למצוץ ארס! (נזק למטפל); אסור להניח חסם עורקים! (נזק חמור לאיבר); אסור לקרר או לחמם את מקום ההכשה; אסור לתת לקורבן ההכשה מזון או שתייה; אסור לרדוף אחרי הנחש! (אם כי חשוב לרשום מה היו צבעיו, צורת ראשו וכתמיו, אורכו וכו').

מד"א - זהירות מעקיצות דבורים, דִבּוּרים וצרעות
אדם שאיננו אלרגי לעקיצת דבורה יכול לסבול מכאב או נפיחות קלה בעור והטיפול יהיה שטיפת מקום העקיצה עם מים וסבון וקירור מקום העקיצה. אך האלרגיים לעקיצות דבורים חשופים לסכנת חיים. הסימנים לעקיצות הינם מוכרים - אדמומית, כאב מקומי, נפיחות ובצקות העלולות להתפתח ולהגיע למצבים קשים כמו קוצר נשימה חריף, פריחה, גירוד וירידה בלחץ דם. במקרה של קושי בנשימה, נפיחות רבה במקום יש להזעיק את מד"א בטלפון - 101.

עקיצת עקרב

קיימים שני סוגים (צהוב ושחור). שניהם ארסיים ומסתתרים במקומות יבשים מתחת לאבנים.
העקרב הצהוב הוא עקרב שעקיצתו מסוכנת ביותר באזורנו, בייחוד לתינוקות ולילדים. בכל מקרה יש לפנות למתקן רפואי קרוב.

נשיכת עכביש

המסוכנת ביותר זו של "האלמנה השחורה". אם ברור שהנפגע אכן ננשך בידי עכביש, יש לפנות אותו במהירות לטיפול רפואי.

"שִישַן" - העכביש נקרא כך בגלל העובדה שיש לו שש עיניים ולא שמונה, כמו להרבה עכבישים אחרים. זה הוא עכביש בית קטן (עד לאורך סנטימטר וחצי). הוא ביישן ובדרך כלל מתחבא מתחת לרהיטים ובעומק הארונות. נשיכתו גורמת לאודם חזק ונרחב על פני אזור הנשיכה. במרכז הנשיכה נראה אזור נמקי בצבע שחור שלעיתים מתפתח לשלפוחית בה נמצא הרעל. באמצעות אנטיביוטיקה ניתן לטפל בעקיצה.

קיפודי ים

דקירת קיפוד הים גורמת לכאב חזק. ניתן לעזור לנפגע על ידי שטיפת האזור הפגוע במי ים.

קרציות

חובבי החיות מכירים היטב את היצורים הקטנים, מוצצי הדם, המעבירים מחלות, חיידקים ונגיפים. המחלה הנפוצה היא "קדחת הקרציות" שהיא עלולה לסכן גם בני אדם. אם זיהתם קרצייה על גופכם הסירו אותה מהעור בזהירות, וחטאו את המקום היטב באמצעות נוזל חיטוי אלכוהולי. במידה ומופיעים סימנים של פריחה, חום כאב שרירים מפרקים יש לפנות בדחיפות למתקן רפואי.

לסיכום: הנה כמה המלצות של מח' ההדרכה במד"א למניעה ומזעור הסכנה:

לטייל בטבע בנעלים גבוהות וסגורות; לא לאפשר לילדים להתהלך יחפים; לא להכניס ידיים למקומות נסתרים מהעין; לפני ההתארגנות לשינה בשטח מומלץ לסקל אבנים באור יום כדי לסלק עקרבים או רמשים; להכין מחסום מאולתר בפתח האוהל כדי למנוע כניסת אורחים בלתי רצויים; נערו היטב שקי שינה, סדינים ושמיכות לפני השינה.ולאחר השהייה בטבע, שמא ניקח איתנו "טרמפ" חזרה הביתה את אחד היצורים הבלית ידידותיים.

 


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."