botanicare
"חיים ומוות בידי המרדים/ חיה גולן 21.6.09 PDF Print דואר אלקטרוני

אם נתקלתם בשבוע הספר בספר שנקרא "השמש שוקעת בדרום" מאת גבריאל בן מרון, תדעו שמאחורי השם הספרותי מסתתר  פרופ' גבריאל גורמן, 69 לשעבר יו"ר חטיבת ההרדמה ומנהל המחלקה לטיפול נמרץ בסורוקה .

זהו ספרו השביעי של גורמן, אך הראשון בשפה העברית. מדובר בסיפורים קצרים שעלילתם מתרחשת ברחובות באר-שבע ובין כתלי המרכז הרפואי סורוקה. אגב, לרגל שבוע הספר הוא חילק 60 ספרים למאושפזי סורוקה.

פרופ' גורמן גם כותב בכתב העט "הרפואה" במדור פרי יוזמתו שנקרא: רופאים סופרים - ספרות, שמטרתו לתת במה לדעות שונות בנושא מדוע רופאים כותבים ספרות יפה יותר מאנשי מקצוע אחרים. ההיסטוריה, לדבריו, מראה שרופאים רבים היו גם סופרים ומשוררים כמו: סומרסט מוהם, קונן דויל, צ'כוב, טשרנחובסקי ועוד. "מסתבר שהרבה כותבים למגירה והמדור נותן להם אפשרות לצאת מהמגירה... מנקודת הראות שלי, תולדות המחלה של החולה הוא כבר סיפור, רק צריך להעלות אותו על הכתב..."

גורמן, אמנם יצא לגמלאות, אך הוא עסוק לא פחות ומשמש, בין היתר, כיו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הרפואי להשתלות ומנהל אגף הרדמה בבית החולים "מעיני הישועה" בבני ברק שהוקם לפני כשנה וחצי על ידו ועל ידי פרופ' נתן וקסלר.

על מה מבוססים 11 הסיפורים המופיעים בספרך?

" על הכול: בדואים, אבטלה, סמים, התנתקות. כל הנושאים הללו שימשו השראה לסיפוריי. ולמען האמת אני כבר שוקד על ספר נוסף"

-אחד הספרים היותר חשובים שכתבת אינו רומן, אך הוא מוקדש למקצוע ההרדמה.

" הספר ששמו "נשמה יתירה" מספר את סיפוריהם של 12 מייסדי מקצוע ההרדמה שאותם ראיינתי ושכולם כרובם היו משוגעים לדבר והכריזו שלו היה ניתן להם לבחור בשנית, הם היו שבים ובוחרים במקצוע ההרדמה.

הספר הוא תרומתי לקידום המקצוע לאור המחסור ברופאים מרדימים שהולך ונהיה קריטי ככל שחולפות השנים. לדעתי בעוד כארבע שנים יהיה משבר נוראי בתחום זה וכבר מאוחר לטפל בו. מדינת ישראל היית צריכה לטפל בנושא הזה לפני כעשר שנים, כי 7 שנים לוקח למרדים רק להתמחות."

מה בעצם אתה אומר?

"אני לא אומר, אני מציע לכולם להיות בריאים, כי מה שיקרה בעוד כמה שנים, לא יהיו רופאים מרדימים למקרים הלא דחופים אך החיוניים לאיכות חיינו. לדוגמא: ביופסיה קולונוסקופיה ומקרים דומים אחרים לא יוכלו להיעשות בהרדמה חלקית, כי לא יהיו רופאים פנויים. המשמעות של זה כאבי תופת ואולי בעקיפין תמותה יתירה. "

למה נוצר מחסור במרדימים?

"מדובר במקצוע בעל דימוי שגוי, לא סקסי לכאורה, תובעני מאוד וכפוי טובה שאין הכנסה טובה בצידו. היום בעידן הגלובליזציה והפוסט ציונות הבן אדם הולך אחרי הכסף ופה יש עבודה קשה עם אחריות בל תתואר ומשכורת מצחיקה. בארה"ב פתרו את הבעיה ושילמו יותר כסף. היום אין שום אתגר לרופא הישראלי לבוא להרדמה, למרות חשיבות המקצוע, וגם אין הסברה טובה.

את יודעת שכשאימא שלי שברה את היד ונזקקה לניתוח, לא שאלתי מי הכירורג, אלא מי המרדים? חיים ומוות בידי המרדים. הסברה טובה צריכה להבהיר את חשיבות המקצוע. העובדה שעמיתנו רואים את המקצוע כנחות, בבחינת ירייה ברגלם, כי בלעדי המרדימים, הם לא יוכלו להתקדם."

אתה משמש גם כיו"ר  ועדת ההיגוי של המרכז הרפואי להשתלות.

"נכון! גם בנושא זה אגב, נכתב ספר בידי פרופ' מוטי קרמר מבלינסון - "נשמה מחפשת חברים". יש בעיה חמורה גם בתחום הזה של תרומת איברים. העם בציון מסרב לתרום איברים. הסיבות רובן קשורות לאמונות תפלות של האנשים:, פחד ממזל רע, סיבות דתיות, שלמות הגוף, אמונה בכך שחולה סופני בתרדמת יכול להתעורר, גישה לא נכונה למשפחה, ובכלל יש אנשים לא רוצים לחשוב על מוות ועוד. אחוז החותמים על כרטיס אדי עומד על 9.4% בלבד. לאנשים החתומים על אדי ולמשפחותיהם יש עדיפות לקבל תרומת איברים במידת הצורך, על פני מי שלא חתם, אבל רוב האנשים בישראל לא רוצים לתרום, אבל לקבל - כן! אנו צריכים לשאוף להיות כמו ספרד, שם כמעט לא ממתינים בתור להשתלות והמסר שלי זה לעשות ביטוח."

פרופ' גורמן, תושב עומר, נולד ברומניה. בשנת 1986, הגיע מבית החולים רוטשילד בחיפה למרכז הרפואי סורוקה לאחר שפנו אליו להקים חטיבת הרדמה.
הוא נשוי למהנדסת חשמל שהייתה מרצה במכללה הטכנולוגית ואב לבן אחד. בן אחר נהרג לפני כעשר שנים בנסיבות טראגיות במהלך טיול בהודו
.

תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."