botanicare
מהעיתונות: מחקר: נשים עוברות טיפולים מיותרים בגלל הממוגרפיה PDF Print דואר אלקטרוני

 מומחים בבריטניה טוענים כי על כל אשה שחייה ניצלים בזכות בדיקת ממוגרפיה לגילוי סרטן השד, עוברות עשר נשים טיפולים מיותרים בגידול שאינו מסכן אותן...

 בשירותי הבריאות בממלכה מאמינים שהמספרים נמוכים משמעותית, אך הם שוקלים לעדכן את החולות: הבדיקה אכן גורמת לאבחון יתר

מאת רוני קארין רבין, ניו יורק טיימס (לקוח מ"הארץ")

על כל אשה שחייה ניצלו בזכות בדיקות הממוגרפיה לגילוי סרטן השד, עד עשר נשים בריאות מאובחנות כחולות בסרטן, ועוברות ניתוח, למרות שקצב התפתחות המחלה לעולם לא יסכן את חייהן. כך טוענים פעילים ומומחים בתחום, במכתב ששלחו ל"טיימס" הלונדוני, המתבסס על מחקר שנערך בדנמרק.

בעקבות הביקורת הקשה על הבדיקות, ועל כך שהעלונים המחולקים לציבור "אינם קרובים למסירת המידע האמיתי על הבדיקה ונזקיה", הבטיחו בכירים במערכת הבריאות בבריטניה לשנות את דפי המידע המחולקים לציבור.

לפי המחקר שערך ב-2006 מרכז המחקר העצמאי "קוצ'ראן" בקופנהאגן, מתוך כל 2,000 נשים בגילים 50-70 שנבדקו במשך עשר שנים, אשה אחת תינצל ממוות מסרטן שד, בעוד שחייהן של עשר אחרות ישובשו שלא לצורך בשל טיפול מוגזם ולא נחוץ.

מנהלת התוכנית לבדיקת סרטן בשירות הבריאות הבריטי, ג'ולייטה פטניק, טענה שהנתונים שהציג המרכז אינם מדויקים. לדבריה, מחקרים בריטיים מראים שהיחס קרוב יותר לאשה אחת שניזוקה מהבדיקות על כל אשה שחייה ניצלו. "אנו יודעים מסטטיסטיקות שיש סוגים של סרטן שבלי הבדיקות לא היו מתגלים. מובן שיש נשים שיוכלו לחיות עד גיל 90 עם גידול, ולא ימותו מסרטן שד", אמרה פטניק, "הבעיה היא שאנו לא יודעים במי מהנשים מדובר".

המומחים מסכימים שבבחינה מיקרוסקופית, סרטן המתפתח לאט אינו שונה במראהו מסרטן אגרסיווי יותר, כך שקשה לדעת איזה מהם אפשר להותיר ללא טיפול.

פטניק הוסיפה כי העלונים לציבור בבריטניה עודכנו לאחרונה, וייתכן שבקרוב יכילו מידע גם על אבחון היתר של הבדיקה.

ד"ר נד קלונג', יו"ר הצוות המיוחד לשירותי רפואה מונעת בארה"ב, אמר שיש הגזמה בקידום הממוגרפיה גם בקרב נשים אמריקאיות. "נשים מניחות ש'אם תיבדקי, לא יהיה לך סרטן שד'", אמר, "למעשה, גילוי מוקדם עשוי שלא להשפיע על תוחלת החיים של נשים רבות". לדבריו, "אצל חלק מהנשים יתקבלו אותן תוצאות אם הסרטן מאובחן בצורה קלינית או דרך ממוגרפיה", אמר. "ויש נשים שהסרטן אצלן הוא כה אגרסיווי שאין אנו מסוגלים לאבחן אותו מוקדם מספיק כדי שתהיה לכך השפעה על שיעור התמותה".

למרות ההשגות, מרבית הארגונים הרפואיים ממשיכים לתמוך בקיום ממוגרפיה מדי שנה, כולל האגודה האמריקאית לסרטן. רוברט סמית, האחראי לנושא הבדיקות לגילוי סרטן באגודה, אומר שלדעתו אבחון היתר הוא לכל היותר מינימלי, וכי רק 10% מהגידולים הסרטניים שזוהו בממוגרפיה אינם מזיקים ולעולם לא יהוו סכנת חיים. "בדיקות לגילוי סרטן שד הן חלק חיובי במערכת הרפואה המונעת, הן אינן מושלמות", המשיך.

בסופו של דבר, נשים צריכות לבחור בעצמן אם לעבור את הבדיקה, אמרה ד"ר ליזה שוורץ, מרצה בבית הספר הרפואי של אוניברסיטת דרטמות. "זה לא שיגעון לעבור את הבדיקה, וזה לא שיגעון לא לעבור אותה", אמרה ד"ר שוורץ, שחתמה גם היא על המכתב לטיימס. "נשים צריכות להחליט בעצמן, ואין ברצוננו לכפות עליהן לעבור את הבדיקה".


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."