botanicare
10 מיתוסים על בריאות השיניים 26.2.09 PDF Print דואר אלקטרוני

אם חשבתם ששיניים וחניכיים בריאות הן תוצאה של גנטיקה בלבד, אתם כנראה טועים.  למעלה מ - 90% מהאוכלוסייה סובלים מבעיות חניכיים בדרגה זו או אחרת, זאת עקב חיידקים והצטברות פלאק קבועה מסביב לשיניים, הגורמים לנפיחות, כאב או דימום של החניכיים, לריח פה רע ואף לנשירת שיניים.

לקראת השקת שטיפת הפה החדשה "מרידול ללא אלכוהול" קיבצה המחלקה הדנטלית בטבע ישראל 10 מיתוסים על בריאות החניכיים - שלא תגידו שלא אמרנו לכם....

שיני חלב לא צריך לצחצח - לא נכון! חשוב להקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום כבר מבקיעת השן הראשונה. הנקה או שתיה ממותקת עלולים לגרום לעששת בשל פירוק הסוכרים על-ידי חיידקי הפה, ולכן חשוב לנקות את שיני הפעוטות והתינוקות לאחר ההאכלה בעזרת גאזה או מברשת שיניים רכה מאוד.

אם החניכיים מדממות, לא כדאי לצחצח - לא נכון! אנשים רבים נמנעים מצחצוח שיניים כאשר קיים דימום מהחניכיים. חשוב לזכור שהדימום נובע עקב דלקת חניכיים, שנגרמה כתוצאה משמירת היגיינה לקויה, ורק ציחצוח קפדני במשחה ייעודית כגון מרידול יקטין ואף יפסיק את הדימום. במקרה הצורך כדאי גם לעבור ניקוי והדרכה אצל השיננית.

עישון מגביר את הסיכון למחלות חניכיים- נכון! העישון הינו גורם סיכון מרכזי בהתפתחות ובמהלך מחלת חניכיים. עישון מוצרי טבק מכל סוג שהוא גורם לירידה באספקת הדם לחניכיים ולעצם התומכת בשיניים, דבר הגורם לירידה של רמת חומרי ההגנה והנוגדנים שהחניכיים מפרישות וכך מתפתחת דלקת חניכיים.

ריח-פה לא נעים נובע מדלקת חניכיים - נכון בחלקו! הצטברות חיידקים בכיסי חניכיים מגבירים את הריח הרע, אך מקור הריח יכול לנבוע גם מחיידקים המצטברים מתחת לאבנית בפה, בחורים בשיניים או מתחת לכתרים לקויים. גם יובש בפה מחוסר כמות מספקת של רוק או נשימה דרך הפה עלול לגרום לכך. הטיפול בתופעה זו צריך לכלול משחה המיועדת לטיפול ומניעה של מחלות חניכיים וטיפול קפדני יום-יומי, ובמידת הצורך פניה לשיננית ו/או לרופא שיניים.

• כדי לשמור על ריח פה נעים חייבים שטיפת פה עם אלכוהול - לא נכון!. שטיפת פה צריכה להכיל מרכיבים פעילים בעלי יעילות מוכחת וללא השפעות מזיקות .מחקרים מוכיחים כי בכל הנוגע ליעילות האנטיבקטריאלית של מוצרים להיגיינת הפה, אין כל תועלת דנטלית להוספה של אלכוהול. לעומתם, שטיפות-פה ללא אלכוהול בטוחות לשימוש בילדים מעל גיל ' 6 בנשים בהריון הסובלות מחניכיים רגישות ובאנשים הנמצאים בגמילה מאלכוהול. שטיפות אלו אינו מגרות את רקמות הפה וידידותית לשימוש במקרים של מוקוזיטיס / אפטות / פצעים בפה .

כדאי להמנע מטיפולי שיניים בזמן הריון- לא נכון! קיימת חשיבות גבוהה על שמירת בריאות החניכיים דווקא בזמן ההריון. נשים הנוטות לדחות ביקורים שוטפים אצל רופא השיניים מתוך חשש לפגיעה בעובר, מפסיקות להקפיד על הגיינה של הפה, על ביקורות סדירות אצל רופא השיניים ועל טיפולים נדרשים, ודבר זה עלול לגרום להדרדרות בבריאות השיניים והחניכיים. מחקרים מראים כי אף קיים קשר בין בעיות חניכיים ללידה מוקדמת או לידה של עובר במשקל נמוך. לכן המלצת רופאי השיניים היא לסיים במידת האפשר טיפולי שיניים לפני תקופת ההריון, אך אם הדבר לא מתאפשר, ניתן לבצע טיפולי שיניים בטרימסטר האמצעי של ההריון. רצוי להקפיד על ביקור שגרתי אצל רופא השיניים והשיננית גם בתקופת ההריון. הביקור כולל בדיקה, הדרכה ושמירה על בריאות השיניים והחניכיים וסילוק אבנית לפי הצורך.

הטיפול במחלת חניכיים נעשית באמצעות ניתוחי חניכיים - נכון בחלקו! ניתוחי חניכיים הם למעשה רק השלב השני של טיפול במחלת החניכיים, ונועדו לטפל בדלקות שלא נפתרו כראוי על ידי הטיפול השמרני כגון היגיינה אוראלית טובה, צחצוח נכון, שימוש במברשת ובעזרים לצחצוח בין השיניים וניקוי מקצועי במרפאה.

אין קשר בין תזונה למחלת חניכיים - לא נכון! ישנו קשר בין תזונה לבעיות חניכיים ולכן רצוי להמנע מאכילת סוכרים פשוטים היות והם מגבירים את הצטברות רובד החיידקים בשן ומחלישים את תפקוד מערכת החיסון. מומלץ להגביר אכילת מזונות העשירים בסיבים תזונתיים מכיוון שלעיסת המזון הסיבי מעודדת הפרשת רוק.

טיפול לא חשוב, הכל ענין של גנטיקה - נכון בחלקו! מחלות חניכיים נובעות בין היתר מחוסר היכולת של המערכת החיסונית בגוף להתמודד עם כמות החיידקים בפה, כך שהקשר לגנטיקה או תורשה של בעיות חניכיים בא לידי ביטוי רק כתורשה של מערכת חיסונית חלשה ולא יותר מכך, וגם אז מדובר בדרך-כלל באחוז שולי וזניח. ברוב המקרים מחלות החניכיים מתפתחות עקב זיהום, הזנחה וטיפול לקוי בהיגניית הפה והשיניים ולא עקב גנטיקה.

• מחלת חניכיים קשה יכולה להביא למחלות קשות נוספות - נכון! בשל ההשפעה ההדדית שיש בין כל מערכות הגוף, הדלקת שבחניכיים עלולה להתפזר גם למקומות אחרים בגוף. הזנחת טיפול במחלת חניכיים עלולה לגרום לבעיה תפקודית של מערכות אחרות בגוף ובתוך כך עלולה להביא להחמרה של מחלת הסכרת (וכך גם להיפך - חולי סכרת חייבים להקפיד יותר על הגיינת הפה והחניכיים), מחלות לב ומחלות מערכת הנשימה.

המחזור החודשי משפיע על בריאות החניכיים - נכון בחלקו! ישנו קשר בדיוק כמו בקרב נשים בהריון, אך בשיעור נמוך יותר. השינויים ההורמונליים בגיל ההתבגרות ובעת המחזור גורמים להפרעות בחניכיים אם היתה כבר קיימת שם דלקת קודמת. שינויים הורמונליים אלה אינם הגורם להפרעות, אלא הם רק מחריפים בעיות קיימות: הרובד החיידקי הוא הגורם הראשוני.

 

 

 

 

 

 


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."