botanicare
התינוקות יחוסנו נגד חיידק הפנוימוקקוס/טל אהרוני "הארץ"/ יולי 2009 PDF Print דואר אלקטרוני

החל מהחודש יקבלו התינוקות בישראל חיסון נגד חיידק הפנוימוקוקוס, אחד הגורמים המרכזיים לדלקות ריאות ולדלקות אוזניים. למה זה טוב, איך מקבלים אותו ומה צריכים לעשות הוריו של מי שנולד בשנה שעברה?

חיסון נגד חיידק הפנוימוקוקוס - הגורם בין היתר דלקות בקרום המוח, בדם, בריאות ובאוזניים - יצטרף החל מהחודש לחיסונים שמקבלים תינוקות בישראל. תינוקות עד גיל שנתיים יחוסנו חינם בתחנות טיפת חלב.

"החיסון יקל על ילדים ועל שירותי הבריאות וימנע אשפוזים, מחלות ומקרי מוות", אמר פרופ' דוד גרינברג, מומחה לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע.

חיידקי פנוימוקוקוס חיים רק בתוך בני אדם, בעיקר ילדים עד גיל חמש. יש לחיידק 91 זנים, אך רק מספר מצומצם מהם גורם לרוב המחלות. החיידק נישא בחלל האף, ומשם עובר מאדם לאדם וגורם מחלות - לרוב בקרב ילדים, אך גם אצל בני 65 ומעלה ואצל אנשים שמערכת החיסון שלהם נפגעה (למשל חולי סרטן וכרותי טחול).

לדברי גרינברג, "זנים רבים של החיידק פיתחו עמידות לאנטיביוטיקה ולכן הוא כה מסוכן. זה החיידק השכיח ביותר שגורם דלקת ריאות ואחד משני החיידקים השכיחים ביותר הגורמים דלקות אוזניים". הוא הוסיף, שהחיידק נמצא בקרב 60% מהילדים ולכן הומלץ לחסן את כל התינוקות, כמו גם מבוגרים יותר השייכים לקבוצות הסיכון.

בישראל לוקים מדי שנה 10,000 ילדים עד גיל חמש בדלקת ריאות בגלל החיידק. מדי שבוע חולים 500 ילדים בדלקת אוזניים בגללו. עשרה ילדים מתים בשנה ממחלות שגרם החיידק.

החיסון שיחולק מהחודש יעיל נגד שבעה מזני החיידק הגורמים מחלות, ומדענים שוקדים כעת על חיסון מתקדם יותר, שייאבק ב-13 זנים שלו. לדברי גרינברג, 25% מהילדים עד גיל חמש נושאים זנים של החיידק שהחיסון יעיל נגדם. לכן, הוספת החיסון לסל החיסונים עשויה למנוע יותר מ-4,000 אשפוזי ילדים בשנה בישראל.

משרד הבריאות מסר, שעד סוף יולי יהיה החיסון זמין בכל תחנות טיפת חלב. תינוקות שנולדו החל מינואר 2009 יקבלו את החיסון בשלוש מנות - בגיל חודשיים, בגיל ארבעה חודשים ובגיל שנה. אם הורים יביאו לתחנת טיפת חלב תינוק בן יותר מחודשיים, הוא יקבל את המנות ביום ההגעה, כעבור חודשיים ובגיל שנה.

ילידי 2008 יקבלו את החיסון בשתי מנות בלבד - בגיל שנה ושנה וחצי, או בגיל שנה וחצי ושנתיים. עם זאת, בגלל זמן ההמתנה הארוך יחסית של ילדים אלו לקבלת החיסון, ממליץ משרד הבריאות להורים לתת להם את המנה הראשונה בהקדם, באופן פרטי או דרך קופות החולים. הורים לילדים שנולדו ב-2007 או מוקדם יותר, יכולים לחסן באופן פרטי או דרך קופות החולים (מגיל שנתיים יש צורך במנת חיסון אחת בלבד). החיסון מאושר לילדים עד גיל חמש בלבד.

משרד הבריאות טוען, ששיטה זו להפצת החיסון מתאימה להמלצות ארגון הבריאות העולמי, וזהה למדיניות שנקטו מדינות באירופה, כמו בריטניה, איטליה, שווייץ ודנמרק. עד שהחיסון ייכנס לתוכנית, מחירי החיסונים תלויים בקופת החולים. בכללית נמכרת מנת חיסון למבוטחי המושלם בכ-100 שקלים, ובביטוח של לאומית מחירו 56 שקלים למנה.

ד"ר דייוויד מקינטוש, מנהל תחום החיסונים של יצרנית החיסון, חברת Wyeth מניו ג'רזי, אומר שהחיסון כבר ניתן ב-38 מדינות. לדבריו, אחד היתרונות של החיסון הוא הפחתת התחלואה אצל הורים, שנדבקו עד היום מחיידקים שנשאו ילדיהם. "אני מאמין שלחיסון יש גם תפקיד חשוב במלחמה במחלות הנלוות למגיפות שונות, כמו שפעת החזירים. החיידק תוקף את הגוף כשהוא מוחלש, כמו שקורה למי שנדבק בשפעת חזירים. כשמתחסנים, הגוף לא נותן לחיידק לתקוף ואז נמנעות מחלות נלוות רבות שנגרמות כתוצאה מהשפעת".

מנהל היחידה למחלות זיהומיות ילדים ב"סורוקה", פרופ' רון דגן, מצר על כך שהחיסון יחולק חינם רק כעת. "דווקא ישראל, הידועה כמובילה עולמית בחיסונים, נשארה מאחור בכל הקשור לחיסון החשוב הזה", אמר, "בארה"ב החיסון קיים מ-2000 ובאירופה החל מכמה שנים לאחר מכן, אך בישראל לא הצלחנו לקדם את רישויו על ידי משרד הבריאות במשך זמן רב". לדבריו, רק ב-2006 ניתן רישוי לחיסון בישראל, אך עד היום היה אפשר להשיגו באופן פרטי או דרך קופות החולים - תמורת תשלום, שאמנם הלך וירד ככל שעלתה המודעות לחיסון.

החיסון נגד פנוימוקוקוס עשוי להיות רק הראשון בסדרת חיסונים שיתווספו בקרוב בישראל. ועדה מייעצת למשרד הבריאות המליצה שבשנה הבאה יחלו לחסן תינוקות נגד נגיף הרוטה, הגורם שלשולים; ושמ-2011 יינתן חיסון נגד פפילומה, הנגיף הגורם לסרטן צוואר הרחם.


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."