botanicare
הכול אודות מחלת הפסוריאזיס. והטיפול בה 10.6.09 PDF Print דואר אלקטרוני

 10 שאלות ותשובות למחלת הפסוריאזיס: 1. מהי מחלת הפסוריאזיס?
תשובה: פסוריאזיס הינה מחלה גנטית, מחלת עור כרונית. המחלה מתאפיינת בהתרוממות של האפידרמיס

 המלווה ברבדים של קשקשים- פלקים, אדמומיות בעור וגרד הקיים בקרב 20-50% מהחולים.
הרבדים ממוקמים לרוב במפרקים, ברכיים וקרקפת, אך למעשה יכולים להופיע בכל מקום בגוף.

 
2. מהם הגורמים למחלה?
תשובה: הגורמים למחלה הם מולטיפקטוריאליים ו-2 התכונות העיקריות הינם: דלקת (ציטוקינים מעוררי דלקת תוקפים לאוקוציטים, תהליך הגורם לתגובה הדלקתית) והתרבות תאים (היפרפרוליפרציה)- חלוקת התאים האפידרמליים בפלקים הינה מואצת, פי 6 מעור רגיל והקרטינוציטים עוברים דיפרנציאציה (התמיינות) לא מלאה. תהליכים אלו מובילים להתקרנות יתר ולאיבוד שכבת הגרעין

.
3.מהי השכיחות למחלה? האם היא שכיחה במין אחד יותר מהמין השני?
תשובה: שכיחות מחלת הפסוריאזיס בארץ ובעולם היא 1%-3% מהאוכלוסייה. המחלה שכיחה בשני המינים במידה שווה ומופיעה בגילאי 20-40. אולם קיימת גם בילדים ובקשישים.

 
4. מהם הטיפולים הניתנים לחולי פסוריאזיס?
תשובה: הטיפולים השונים ניתנים בסדר הבא ומותאמים לחומרת המחלה:
*טיפולים טופיקליים (קורטיקוסטרואידים, אנלוגים של ויטמין D (דייבונקס), שילוב של קלציפוטריאול ובטאמטאזון דיפרופיונט (דייבובט), אנטראלין, כהל טאר, שילוב של סטרואידים עם חומצה סליצילית, טזארוטן, רטינואיד סינטטי וכ"ו.

 *פוטותרפיה (טיפולי קרינה) וטיפול בים המלח,
*טיפולים סיסטמיים (METHOTREXATE, רטינואידים, ציקלוספורין)
*טיפולים ביולוגיים (אנברל, אמביב, רמיקייד, הומירה).

5. מהו ההרכב ומנגנון הפעולה של דייבובט?
תשובה: הדייבובט מהווה שילוב ייחודי בעל פעילות סינרגיסטית בין אנלוג של ויטמין D3 (קלציפוטריאול) וסטרואיד טופיקלי (בטאמטאזון דיפרופיונט) ומהווה טיפול אופטימלי לאינדיקציה של פסוריאזיס מצויה רבדית. הדייבובט הינו משחה הנמרחת פעם ביום.
הקלציפוטריאול פועל ומגביר את התמיינות הקרטינוציטים והסטרואיד מהווה את המרכיב האנטי דלקתי וכמו כן גורם לירידה בחלוקת התאים הקרטינוציטים.
הדייבובט למעשה גורם להאטה ועיכוב של חלוקת התאים המואצת ויצירת הפלקים וכתוצאה מכך מביא לנורמליזציה של חלוקת התאים והתמיינותם. לדייבובט השפעה גם על המערכת האימונולוגית וכמו כן על הורדת הדלקתיות של העור הפסוריאטי.
6. מהם ביטויי המחלה?
תשובה: מחלת הפסוריאזיס מתבטאת בהתרוממות של האפידרמיס המלווה ברבדים של קשקשים-פלקים, אדמומיות בעור וגרד הקיים בקרב 20-50% מהחולים. הפסוריאזיס אינה רק הפרעה קוסמטית. היא מחלה דלקתית, התקפית וכרונית הגורמת להפרעה בכל תחומי החיים. המחלה מתבטאת בגרד, הפרעה אסתטית, כאבי פרקים לעתים עם עיוות וגם בהגברת הסיכון להופעת הסינדרום המטבולי ולאחרונה אף מצטברות עדויות המראות קשר עם ממאירות מסוג לימפופרוליפרטיבי. על כן לא מפתיע שבעובדות שונות נמצא כי ההפרעה באיכות החיים בקרב חולי פסוריאזיס דומה למתואר בחולי מחלות כרוניות קשות אחרות כגון: מחלות לב, מחלות ריאה כרוניות וסוכרת.
7. האם חולי פסוריאזיס מוגבלים פיזית?
תשובה: חולי פסוריאזיס אומנם אינם מוגבלים פיזית, אולם חוסר האסטטיות הנובע מהמחלה גורם לבעיות סוציואקונומיות הקשורות לאבדן ימי עבודה על רקע הטיפולים או תקופות בהן הנגעים בשיא התפרצותם, מצב רוח ירוד, דיכאון וכדומה, אשר מסתכמים בעלויות גבוהות למערכת הבריאות בכלל ולקופות החולים בפרט.

 
8. מהו השוק בישראל למחלה?
תשובה: מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל עולה כי בישראל כ-124,000 חולים במחלה.
כ-2,000 חולים בשנה מקבלים טיפול בים המלח, מרביתם במימון קופות החולים.
כ- 90% מהטיפולים בפסוריאזיס הם טיפולים טופיקליים.
70-80% מהחולים סובלים מ- plaque type psoriasis באזורי הידיים, הרגליים, הבטן, הקרקפת והפנים.

9. לאן צריך לפנות הצרכן כאשר מופיעים לו תסמינים של פסוריאזיס, מהו הטיפול המומלץ והאם הוא יקר?
תשובה: יש חשיבות רבה לפניית החולה לרופא דרמטולוג עם הופעת הנגעים וסימפטומי המחלה.
הדייבובט נחשב כיום כקבוצה טיפולית נפרדת, מצוינת הן מבחינת היעילות והן מבחינת הבטיחות, חד-יומית וללא מגבלות.
הטיפולים הביולוגיים הקיימים כיום בסל מיועדים רק לחולים הקשים, המהווים נתח קטן ביותר מאוכלוסיית החולים וגם הם חייבים להיעזר בטיפול מקומי כדוגמת הדייבובט.
רוב החולים נותרים ללא מענה ויש חשיבות רבה בהכללת דייבובט בסל הבריאות, על מנת שיהיה שווה לכל נפש.

10. מהי המלצת הטיפול עם דייבובט?
תשובה: הטיפול המומלץ כקו ראשון בטיפול בחולי פסוריאזיס קלים עד קשים הוא הדייבובט. הדייבובט צריך להימרח על פי המלצת הרופא פעם ביום, למשך 4 שבועות. לאחר מכן ניתן למרוח דייבובט לתקופות ממושכות של זמן על פי הצורך, עם התפרצות המחלה, פעם ביום ועל פי המלצת הרופא.

 


תגובות
חיפוש
רק משתמשים רשומים רשאים לכתוב תגובות

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."